Vltavíny (moldavity)

Vltavíny

První vltavíny byly v Česku nalezeny v r. 1787 v okolí Týna nad Vltavou (něm. Moldauthein), odtud se odvozuje jejich původní název – moldavity. Od těch dob nalezeny na mnoha různých lokalitách a v mnoha barevných odstínech.

Vltavíny, zařazované mezi tzv. tektity, vznikly po dopadu velkého meteoritu, který způsobil roztavení a rozptýlení horniny a písku ještě v tekuté podobě stovky kilometrů daleko a následným zchladnutím byly přetvořeny v surovinu s unikátními prasklinami a jizvami.

Jsou obvykle průsvitné a vyskytují se ve škále barev od zelené po hnědou. Jejich povrch je obvykle nerovný nebo drsný s charakteristickou texturou, hrudkovitou, rozbrázděnou nebo zjizvenou. Tektity neobsahují krystality nalezené v obsidiánech (přírodní sklo vzniklé ze sopečné lávy), mohou však mít charakteristické uzavřeniny bublin okrouhlého nebo torpédovitého tvaru nebo v podobě vírů. Řeka Vltava v Česku je nyní jediná známá lokalita zeleného průhledného tektitu. Tektity z Thajska byly vyřezávány jako malé ozdobné předměty, nošené s vírou, že ochraňují před zlem.

Vltavíny